Notarialny Rejestr Testamentów

Od października 2011r. uruchomiony został Notarialny Rejestr Testamentów w skrócie „NORT”. Rejestr został utworzony po to, aby każdy z potencjalnych spadkobierców zmarłego mógł się upewnić czy zmarły sporządził za życia testament. Ma to znaczenie dla ustalenia jakie osoby dziedziczą po zmarłym. Ponadto rejestracja zmniejsza ryzyko nieuczciwych działań ze strony członków rodziny zmarłego, która przykładowo może wiedzieć, że został sporządzony testament w którym zmarły powołał do dziedziczenia kogoś spoza członków najbliższej rodziny, ale ukrywa ten fakt przed notariuszem albo sądem w sprawie o stwierdzenie spadku, gdyż mogło by to spowodować utratę przez nich prawa do spadku.

Po śmierci danej osoby każdy będzie mógł za pośrednictwem notariusza, po okazaniu mu odpisu aktu zgonu otrzymać informacje z rejestru o tym czy został sporządzony testament. Rejestr nie zawiera jednak samej treści testamentu.

Wpisy w rejestrze mogą być dokonane na wniosek osoby sporządzającej testament – zarówno notarialny jaki i napisany własnoręcznie, ale w tym ostatnim przypadku musimy wcześniej złożyć taki testament na przechowanie u notariusza.

Napisano w kategorii Bez kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>