Jak przeglądać księgi wieczyste w internecie ?

Księgi wieczyste są jawne, a dzięki wprowadzeniu centralnego rejestru informatycznego ksiąg wieczystych możliwe jest ich przeglądanie w formie elektronicznej na komputerach w sądzie wieczysto-księgowym, a od niedawna też za pośrednictwem strony internetowej, na której każdy może po wpisaniu numeru swojej księgi wieczystej przeglądnąć sobie jej treść nie ruszając się z własnego domu.

Aby przeglądnąć naszą księgę musimy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: http://ms.gov.pl i następnie kliknąć w zakładkę przeglądarka ksiąg wieczystych lub bezpośrednio wejść w adres przeglądarki: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html.

Gdy już wejdziemy na stronę z przeglądarką ksiąg wieczystych wpisujemy odpowiedni kod sądu wieczysto-księgowego w obszarze którego leży nasza nieruchomość (jak rozwiniemy tą rubrykę to pojawi się nam spis wszystkich kodów poszczególnych sądów w Polsce przyporządkowanych do poszczególnych miejscowości) – np. jeżeli nieruchomość leży w Tarnowie to wpisujemy kod „TR1T”. Następnie w drugiej rubryce wpisujemy numer naszej księgi wieczystej np. 00123456 (możemy wpisać tylko 123456 a komputer automatycznie dopisze nam zera), a w trzeciej rubryce cyfrę kontrolną od 0 do 9 czyli pełne oznaczenie naszej księgi wygląda tak: TR1T/00123456/7. Jeżeli mamy numer księgi jeszcze przed zapisaniem jej w systemie informatycznym czyli tylko 123456, a nie TR1T/00123456/7 to musimy dowiedzieć się w sądzie o cyfrę kontrolną albo samemu próbować która z cyfr 1-9 będzie pasować do naszej księgi wieczystej. Później przepisujemy kod z obrazka. Jeżeli system nie znajdzie naszej księgi to oznacza, że jeszcze jest w postaci papierowej i nie została wprowadzona do systemu informatycznego. Jednak w większości dużych miast wszystkie księgi już są raczej w systemie informatycznym.

Następnie pojawi się nam strona na której musimy wybrać czy chcemy przeglądać aktualną treść księgi wieczystej czy jej zupełną treść. Różnica jest taka, że treść zupełna księgi zawiera wpisy już wykreślone więc jest to taka historia naszej księgi, w której możemy prześledzić wszystkie wpisy jakie były w niej dokonane od czasu zapisania tek księgi w systemie informatycznym.  Wypisy które już zostały z księgi wykreślone znajdują się na szarym polu, a wpisy wciąż aktualne na białym. Wybierając przeglądanie treści aktualnej będziemy mieć do wglądu tylko wpisy istniejące.

Po wyborze rodzaju treści księgi który chcemy przeglądać, pojawi się nam strona z okładką naszej księgi z informacją o tym kiedy nasza księga została zapisana w systemie informatycznym. Na górze tej strony znajdują się odnośniki do poszczególnych działów ksiąg wieczystych: I-szego, I-Sp, II-ego, III-ego i IV-ego

O tym jakie wpisy zawierają poszczególne działy księgi wieczystej napiszę wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>