Działy księgi wieczystej

Poniższy wpis będzie kontynuacją ostatnio opublikowanego przeze mnie wpisu o tytule: Jak przeglądać księgi wieczyste w internecie ? Księga wieczysta składa się z czterech działów:

Dział I-O księgi wieczystej zawiera opis naszej nieruchomości; w przypadku lokalu będzie to jego powierzchnia, adres oraz z czego się lokal składa; w przypadku działki będzie to jej numer ewidencyjny, miejsce położenia oraz powierzchnia. Jeżeli na działce znajduje się budynek, z którego wyodrębniane są lokale to zostaje on również ujawniony w dziale I-O. Jest to o tyle pomocne, że jeżeli nie znamy numeru księgi wieczystej dla naszego lokalu to możemy go odnaleźć w dziale I-O księgi wieczystej prowadzonej dla budynku, w którym się nasz lokal znajduje.

Dział I-Sp księgi wieczystej zawiera prawa związane z naszą nieruchomością; w przypadku lokalu będzie to wielkość udziału w gruncie i w częściach wspólnych budynku, który to udział związany jest z własnością naszego lokalu; jeżeli mamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (czyli lokal który nie ma udziału w gruncie i w częściach wspólnych budynku) to w dziale I-Sp znajdziemy informację w jakiej Spółdzielni Mieszkaniowej on się znajduje. W przypadku działek w dziale I-Sp znajduje się informacja o tym czy jest ona oddana w użytkowanie wieczyste albo jakie uprawnienia są związane z jej własnością, mogą to być np. służebności przechodu i przejazdu.

Dział II księgi wieczystej zawiera wpisy dotączące własności czyli wpisani są tam właściele lokalu lub działki, uprawnieni posiadający spółdzielcze własnościowe prawo o lokalu lub użytkownicy wieczyści działki. Znajdziemy tam też informację w jaki sposób dana osoba nabyła swoje prawo (w drodze spadku, sprzedaży, darowizny itp.).

Dział III księgi wieczystej zawiera wpisy dotyczące: ograniczonych praw rzeczowych takich jak służebności czy prawa użytkowania z wyjątkiem hipotek; ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz wpisy innych praw i roszczeń np. roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej sprzedaży, informacje o wszczęciu postępowania egzekucyjnego czy podział nieruchomości do korzystania.

Dział IV księgi wieczystej zawiera wpisy dotyczące hipotek, a w szczególności wysokość hipoteki, infromacje co zabezpiecza oraz na rzecz kogo została ona ustanowiona (np. Bank lub osoba fizyczna).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>